32 Mortel med stöt, mässing, 1835, Skultuna Bruk.

Höjd 15, diameter 20 cm. Stötens längd 26 cm. Daterad undertill 1835. Märkt SB. Skultuna Bruk.
- Skick:Slitage.
| Utrop | 1 500 SEK |
| Köparprovision (inkl. moms) | 25% |
| Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |