Auktion 7:e december

Visning: Lördag 6:e december kl. 11.00–14.00 & söndag 7:e december kl. 10.00–12.00.

Slagauktion startar: Söndag 7:e december kl. 12.00. Plats: Bälinge Svista 55, Uppsala.

Onlinebudgivning pågår under hela auktionen.

Auktion 7:e december
Closed
Jan Bohumil Pospisil. Olja på duk, Carolina Rediviva, signerad.
11
Final bid750 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Oidentifierad konstnär. Olja på duk, signerad.
12
Final bid550 SEK
Est3,000 SEK
Closed
Ellis Wallin. Olja på duk, Uppsala motiv, signerad.
13
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Okänd konstnär. Olja på pannå.
29
Final bid550 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Ellis Wallin. Olja på duk, signerad.
36
Final bid850 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Bruno Liljefors. Kolteckning, signerad.
42
Final bid4,200 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Bruno Liljefors. Blyertsteckning, signerad.
45
Final bid3,600 SEK
Est5,000 SEK
Closed
Mosse Stoopendaal. Olja på duk, signerad.
46
Final bid15,000 SEK
Est20,000 SEK
Closed
Anna Myhrman. Olja på duk, signerad.
48
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Willy Severin. Olja på duk, signerad.
54
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Carl Månsson. Olja på duk, signerad.
78
Final bid50 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, marint motiv, signerad.
83
Final bid300 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Jan Lundqvist. Färglitografi, Uppsala motiv, signerad.
106
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Closed
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, signerad.
108
Final bid150 SEK
Est500 SEK
Closed
Johan Laurentz Jensen. Olja på pannå, blomsterstilleben, signerad.
123
Final bid6,000 SEK
Est15,000 SEK
Closed
Johan Wilhelm Carl Wahlbom. Oljetryck, "Hästar vid stallet".
131
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Closed
Ellis Wallin. Gouache, signerad.
147
Final bid250 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Affisch, "Cotes De Normandie".
151
Final bid950 SEK
Est500 SEK
Closed
Okänd konstnär. Olja på pannå, signerad.
158
Final bid150 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Charlotta Liljefors. Olja på pannå, signerad.
167
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Closed
170
Final bid50 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Ted Stanley. Färglitografi, Gustavianum, Uppsala motiv.
173
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Closed
Ted Stanley. Färglitografi, Flustret, Uppsala motiv.
174
Final bid550 SEK
Est400 SEK
Closed
Ted Stanley. Färglitografi, Slottet, Uppsala motiv.
175
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Closed
Ted Stanley. Färglitografi, Dombron, Uppsala motiv.
176
Final bid550 SEK
Est400 SEK
Closed
177
Final bid450 SEK
Est400 SEK
Closed
Akvarell på textil, 3st, Kina.
212
Final bid250 SEK
Est600 SEK
Closed
Skolplansch, "Flodhäst", 1948.
213
Final bid350 SEK
Est300 SEK
Closed
Skolplansch, "Fläckig och Randig Hyena", 1948.
214
Final bid150 SEK
Est300 SEK
Closed
Skolplansch, "Säl", 1925.
215
Skolplansch, "Säl", 1925.
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Closed
Skolplansch, "Fjällämlar", 1932.
216
Final bid300 SEK
Est300 SEK
Closed
Skolplansch, "Alfågel", 1929.
217
Skolplansch, "Alfågel", 1929.
Final bid300 SEK
Est300 SEK
Closed
Okänd konstnär. Olja på duk, 1800-tal.
222
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Tuschteckningar, 2st, orientaliska.
261
Final bid50 SEK
Est600 SEK
Closed
Oidentifierad konstnär. Olja på duk, kvinnoporträtt, 1900-tal.
264
Final bid150 SEK
Est400 SEK
Closed
Erik Sjöberg. Olja på duk, signerad.
267
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Closed
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, singerad och daterad 1937.
270
Final bid50 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Egil Lindgren. Olja på pannå, signerad.
282
Final bid50 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Ragnar Swahn. Olja på duk, signerad.
283
Final bid200 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Laura Wawerczak. "Maple Leafs", Sumi-E ink på rispapper, Japan.
287
Final bid450 SEK
Est500 SEK
Closed
Lars Norrman. Färglitografi, signerad och numrerad.
305
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Closed
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, blomsterstilleben.
309
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Closed
Tavla, Romeo och Juliet.
329
Tavla, Romeo och Juliet.
Final bid150 SEK
Est400 SEK
Closed
Einar Nerman. Litografi, signerad.
341
Final bid250 SEK
Est500 SEK
Closed
Bertram Schmiterlöw. Etsning, signerad.
344
Final bid50 SEK
Est500 SEK
Closed
380
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Closed
Textiltryck, Jobs.
385
Textiltryck, Jobs.
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Closed
Urban Engström. Etsning, signerad.
388
Final bid50 SEK
Est400 SEK
Kontakt

Upplands Auktionsverk

Bälinge-Svista 55

755 93 Uppsala

0735015566

info@upplandsauktionsverk.se

Öppettider

Inlämning och Upphämtning:

Måndag: 13.00 – 17.00
Tisdag: 13.00 – 17.00
Onsdag: 13.00 – 19.00

Under auktionshelgerna:
Lördag, visning: 11.00 – 14.00
Söndag, auktion: 10.00 – 17.00

Följ oss