Auktion 7:e december
Visning: Lördag 6:e december kl. 11.00–14.00 & söndag 7:e december kl. 10.00–12.00.
Slagauktion startar: Söndag 7:e december kl. 12.00. Plats: Bälinge Svista 55, Uppsala.
Onlinebudgivning pågår under hela auktionen.
Lowest lot number
- Tavlor KonstClear filters

11
Jan Bohumil Pospisil. Olja på duk, Carolina Rediviva, signerad.
Final bid750 SEK
Est2,000 SEK

12
Oidentifierad konstnär. Olja på duk, signerad.
Final bid550 SEK
Est3,000 SEK

13
Ellis Wallin. Olja på duk, Uppsala motiv, signerad.
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK

29
Okänd konstnär. Olja på pannå.
Final bid550 SEK
Est2,000 SEK

36
Ellis Wallin. Olja på duk, signerad.
Final bid850 SEK
Est2,000 SEK

42
Bruno Liljefors. Kolteckning, signerad.
Final bid4,200 SEK
Est2,000 SEK

45
Bruno Liljefors. Blyertsteckning, signerad.
Final bid3,600 SEK
Est5,000 SEK

46
Mosse Stoopendaal. Olja på duk, signerad.
Final bid15,000 SEK
Est20,000 SEK

48
Anna Myhrman. Olja på duk, signerad.
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK

54
Willy Severin. Olja på duk, signerad.
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK

78
Carl Månsson. Olja på duk, signerad.
Final bid50 SEK
Est1,000 SEK

83
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, marint motiv, signerad.
Final bid300 SEK
Est1,500 SEK

106
Jan Lundqvist. Färglitografi, Uppsala motiv, signerad.
Final bid100 SEK
Est500 SEK

108
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, signerad.
Final bid150 SEK
Est500 SEK

123
Johan Laurentz Jensen. Olja på pannå, blomsterstilleben, signerad.
Final bid6,000 SEK
Est15,000 SEK

131
Johan Wilhelm Carl Wahlbom. Oljetryck, "Hästar vid stallet".
Final bid400 SEK
Est500 SEK

147
Ellis Wallin. Gouache, signerad.
Final bid250 SEK
Est1,500 SEK

151
Affisch, "Cotes De Normandie".
Final bid950 SEK
Est500 SEK

158
Okänd konstnär. Olja på pannå, signerad.
Final bid150 SEK
Est1,000 SEK

167
Charlotta Liljefors. Olja på pannå, signerad.
Final bid500 SEK
Est800 SEK

170
Final bid50 SEK
Est1,000 SEK

173
Ted Stanley. Färglitografi, Gustavianum, Uppsala motiv.
Final bid300 SEK
Est400 SEK

174
Ted Stanley. Färglitografi, Flustret, Uppsala motiv.
Final bid550 SEK
Est400 SEK

175
Ted Stanley. Färglitografi, Slottet, Uppsala motiv.
Final bid300 SEK
Est400 SEK

176
Ted Stanley. Färglitografi, Dombron, Uppsala motiv.
Final bid550 SEK
Est400 SEK

177
Final bid450 SEK
Est400 SEK

212
Akvarell på textil, 3st, Kina.
Final bid250 SEK
Est600 SEK

213
Skolplansch, "Flodhäst", 1948.
Final bid350 SEK
Est300 SEK

214
Skolplansch, "Fläckig och Randig Hyena", 1948.
Final bid150 SEK
Est300 SEK

215
Skolplansch, "Säl", 1925.
Final bid250 SEK
Est300 SEK

216
Skolplansch, "Fjällämlar", 1932.
Final bid300 SEK
Est300 SEK

217
Skolplansch, "Alfågel", 1929.
Final bid300 SEK
Est300 SEK

222
Okänd konstnär. Olja på duk, 1800-tal.
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK

261
Tuschteckningar, 2st, orientaliska.
Final bid50 SEK
Est600 SEK

264
Oidentifierad konstnär. Olja på duk, kvinnoporträtt, 1900-tal.
Final bid150 SEK
Est400 SEK

267
Erik Sjöberg. Olja på duk, signerad.
Final bid100 SEK
Est500 SEK

270
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, singerad och daterad 1937.
Final bid50 SEK
Est1,000 SEK

282
Egil Lindgren. Olja på pannå, signerad.
Final bid50 SEK
Est1,000 SEK

283
Ragnar Swahn. Olja på duk, signerad.
Final bid200 SEK
Est1,500 SEK

287
Laura Wawerczak. "Maple Leafs", Sumi-E ink på rispapper, Japan.
Final bid450 SEK
Est500 SEK

305
Lars Norrman. Färglitografi, signerad och numrerad.
Final bid100 SEK
Est400 SEK

309
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, blomsterstilleben.
Final bid300 SEK
Est500 SEK

329
Tavla, Romeo och Juliet.
Final bid150 SEK
Est400 SEK

341
Einar Nerman. Litografi, signerad.
Final bid250 SEK
Est500 SEK

344
Bertram Schmiterlöw. Etsning, signerad.
Final bid50 SEK
Est500 SEK

380
Final bid300 SEK
Est400 SEK

385
Textiltryck, Jobs.
Final bid250 SEK
Est400 SEK

388
Urban Engström. Etsning, signerad.
Final bid50 SEK
Est400 SEK