Auktion 7:e december

Visning: Lördag 6:e december kl. 11.00–14.00 & söndag 7:e december kl. 10.00–12.00.

Slagauktion startar: Söndag 7:e december kl. 12.00. Plats: Bälinge Svista 55, Uppsala.

Onlinebudgivning pågår under hela auktionen.

Auktion 7:e december
Avslutad
Jan Bohumil Pospisil. Olja på duk, Carolina Rediviva, signerad.
11
Slutpris750 SEK
Utrop2 000 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär. Olja på duk, signerad.
12
Slutpris550 SEK
Utrop3 000 SEK
Avslutad
Ellis Wallin. Olja på duk, Uppsala motiv, signerad.
13
Slutpris1 600 SEK
Utrop2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär. Olja på pannå.
29
Slutpris550 SEK
Utrop2 000 SEK
Avslutad
Ellis Wallin. Olja på duk, signerad.
36
Slutpris850 SEK
Utrop2 000 SEK
Avslutad
Bruno Liljefors. Kolteckning, signerad.
42
Slutpris4 200 SEK
Utrop2 000 SEK
Avslutad
Bruno Liljefors. Blyertsteckning, signerad.
45
Slutpris3 600 SEK
Utrop5 000 SEK
Avslutad
Mosse Stoopendaal. Olja på duk, signerad.
46
Slutpris15 000 SEK
Utrop20 000 SEK
Avslutad
Anna Myhrman. Olja på duk, signerad.
48
Slutpris900 SEK
Utrop1 500 SEK
Avslutad
Willy Severin. Olja på duk, signerad.
54
Slutpris300 SEK
Utrop1 000 SEK
Avslutad
Carl Månsson. Olja på duk, signerad.
78
Slutpris50 SEK
Utrop1 000 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, marint motiv, signerad.
83
Slutpris300 SEK
Utrop1 500 SEK
Avslutad
Jan Lundqvist. Färglitografi, Uppsala motiv, signerad.
106
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, signerad.
108
Slutpris150 SEK
Utrop500 SEK
Avslutad
Johan Laurentz Jensen. Olja på pannå, blomsterstilleben, signerad.
123
Slutpris6 000 SEK
Utrop15 000 SEK
Avslutad
Johan Wilhelm Carl Wahlbom. Oljetryck, "Hästar vid stallet".
131
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK
Avslutad
Ellis Wallin. Gouache, signerad.
147
Slutpris250 SEK
Utrop1 500 SEK
Avslutad
Affisch, "Cotes De Normandie".
151
Slutpris950 SEK
Utrop500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär. Olja på pannå, signerad.
158
Slutpris150 SEK
Utrop1 000 SEK
Avslutad
Charlotta Liljefors. Olja på pannå, signerad.
167
Slutpris500 SEK
Utrop800 SEK
Avslutad
170
Slutpris50 SEK
Utrop1 000 SEK
Avslutad
Ted Stanley. Färglitografi, Gustavianum, Uppsala motiv.
173
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK
Avslutad
Ted Stanley. Färglitografi, Flustret, Uppsala motiv.
174
Slutpris550 SEK
Utrop400 SEK
Avslutad
Ted Stanley. Färglitografi, Slottet, Uppsala motiv.
175
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK
Avslutad
Ted Stanley. Färglitografi, Dombron, Uppsala motiv.
176
Slutpris550 SEK
Utrop400 SEK
Avslutad
177
Slutpris450 SEK
Utrop400 SEK
Avslutad
Akvarell på textil, 3st, Kina.
212
Slutpris250 SEK
Utrop600 SEK
Avslutad
Skolplansch, "Flodhäst", 1948.
213
Slutpris350 SEK
Utrop300 SEK
Avslutad
Skolplansch, "Fläckig och Randig Hyena", 1948.
214
Slutpris150 SEK
Utrop300 SEK
Avslutad
Skolplansch, "Säl", 1925.
215
Skolplansch, "Säl", 1925.
Slutpris250 SEK
Utrop300 SEK
Avslutad
Skolplansch, "Fjällämlar", 1932.
216
Slutpris300 SEK
Utrop300 SEK
Avslutad
Skolplansch, "Alfågel", 1929.
217
Skolplansch, "Alfågel", 1929.
Slutpris300 SEK
Utrop300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär. Olja på duk, 1800-tal.
222
Slutpris700 SEK
Utrop1 000 SEK
Avslutad
Tuschteckningar, 2st, orientaliska.
261
Slutpris50 SEK
Utrop600 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär. Olja på duk, kvinnoporträtt, 1900-tal.
264
Slutpris150 SEK
Utrop400 SEK
Avslutad
Erik Sjöberg. Olja på duk, signerad.
267
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, singerad och daterad 1937.
270
Slutpris50 SEK
Utrop1 000 SEK
Avslutad
Egil Lindgren. Olja på pannå, signerad.
282
Slutpris50 SEK
Utrop1 000 SEK
Avslutad
Ragnar Swahn. Olja på duk, signerad.
283
Slutpris200 SEK
Utrop1 500 SEK
Avslutad
Laura Wawerczak. "Maple Leafs", Sumi-E ink på rispapper, Japan.
287
Slutpris450 SEK
Utrop500 SEK
Avslutad
Lars Norrman. Färglitografi, signerad och numrerad.
305
Slutpris100 SEK
Utrop400 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, blomsterstilleben.
309
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK
Avslutad
Tavla, Romeo och Juliet.
329
Tavla, Romeo och Juliet.
Slutpris150 SEK
Utrop400 SEK
Avslutad
Einar Nerman. Litografi, signerad.
341
Slutpris250 SEK
Utrop500 SEK
Avslutad
Bertram Schmiterlöw. Etsning, signerad.
344
Slutpris50 SEK
Utrop500 SEK
Avslutad
380
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK
Avslutad
Textiltryck, Jobs.
385
Textiltryck, Jobs.
Slutpris250 SEK
Utrop400 SEK
Avslutad
Urban Engström. Etsning, signerad.
388
Slutpris50 SEK
Utrop400 SEK
Kontakt

Upplands Auktionsverk

Bälinge-Svista 55

755 93 Uppsala

0735015566

info@upplandsauktionsverk.se

Öppettider

Inlämning och Upphämtning:

Måndag: 13.00 – 17.00
Tisdag: 13.00 – 17.00
Onsdag: 13.00 – 19.00

Under auktionshelgerna:
Lördag, visning: 11.00 – 14.00
Söndag, auktion: 10.00 – 17.00

Följ oss