Auktion 7:e december
Visning: Lördag 6:e december kl. 11.00–14.00 & söndag 7:e december kl. 10.00–12.00.
Slagauktion startar: Söndag 7:e december kl. 12.00. Plats: Bälinge Svista 55, Uppsala.
Onlinebudgivning pågår under hela auktionen.
Lägsta föremålsnummer
- Tavlor KonstRensa filter

11
Jan Bohumil Pospisil. Olja på duk, Carolina Rediviva, signerad.
Slutpris750 SEK
Utrop2 000 SEK

12
Oidentifierad konstnär. Olja på duk, signerad.
Slutpris550 SEK
Utrop3 000 SEK

13
Ellis Wallin. Olja på duk, Uppsala motiv, signerad.
Slutpris1 600 SEK
Utrop2 000 SEK

29
Okänd konstnär. Olja på pannå.
Slutpris550 SEK
Utrop2 000 SEK

36
Ellis Wallin. Olja på duk, signerad.
Slutpris850 SEK
Utrop2 000 SEK

42
Bruno Liljefors. Kolteckning, signerad.
Slutpris4 200 SEK
Utrop2 000 SEK

45
Bruno Liljefors. Blyertsteckning, signerad.
Slutpris3 600 SEK
Utrop5 000 SEK

46
Mosse Stoopendaal. Olja på duk, signerad.
Slutpris15 000 SEK
Utrop20 000 SEK

48
Anna Myhrman. Olja på duk, signerad.
Slutpris900 SEK
Utrop1 500 SEK

54
Willy Severin. Olja på duk, signerad.
Slutpris300 SEK
Utrop1 000 SEK

78
Carl Månsson. Olja på duk, signerad.
Slutpris50 SEK
Utrop1 000 SEK

83
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, marint motiv, signerad.
Slutpris300 SEK
Utrop1 500 SEK

106
Jan Lundqvist. Färglitografi, Uppsala motiv, signerad.
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

108
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, signerad.
Slutpris150 SEK
Utrop500 SEK

123
Johan Laurentz Jensen. Olja på pannå, blomsterstilleben, signerad.
Slutpris6 000 SEK
Utrop15 000 SEK

131
Johan Wilhelm Carl Wahlbom. Oljetryck, "Hästar vid stallet".
Slutpris400 SEK
Utrop500 SEK

147
Ellis Wallin. Gouache, signerad.
Slutpris250 SEK
Utrop1 500 SEK

151
Affisch, "Cotes De Normandie".
Slutpris950 SEK
Utrop500 SEK

158
Okänd konstnär. Olja på pannå, signerad.
Slutpris150 SEK
Utrop1 000 SEK

167
Charlotta Liljefors. Olja på pannå, signerad.
Slutpris500 SEK
Utrop800 SEK

170
Slutpris50 SEK
Utrop1 000 SEK

173
Ted Stanley. Färglitografi, Gustavianum, Uppsala motiv.
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

174
Ted Stanley. Färglitografi, Flustret, Uppsala motiv.
Slutpris550 SEK
Utrop400 SEK

175
Ted Stanley. Färglitografi, Slottet, Uppsala motiv.
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

176
Ted Stanley. Färglitografi, Dombron, Uppsala motiv.
Slutpris550 SEK
Utrop400 SEK

177
Slutpris450 SEK
Utrop400 SEK

212
Akvarell på textil, 3st, Kina.
Slutpris250 SEK
Utrop600 SEK

213
Skolplansch, "Flodhäst", 1948.
Slutpris350 SEK
Utrop300 SEK

214
Skolplansch, "Fläckig och Randig Hyena", 1948.
Slutpris150 SEK
Utrop300 SEK

215
Skolplansch, "Säl", 1925.
Slutpris250 SEK
Utrop300 SEK

216
Skolplansch, "Fjällämlar", 1932.
Slutpris300 SEK
Utrop300 SEK

217
Skolplansch, "Alfågel", 1929.
Slutpris300 SEK
Utrop300 SEK

222
Okänd konstnär. Olja på duk, 1800-tal.
Slutpris700 SEK
Utrop1 000 SEK

261
Tuschteckningar, 2st, orientaliska.
Slutpris50 SEK
Utrop600 SEK

264
Oidentifierad konstnär. Olja på duk, kvinnoporträtt, 1900-tal.
Slutpris150 SEK
Utrop400 SEK

267
Erik Sjöberg. Olja på duk, signerad.
Slutpris100 SEK
Utrop500 SEK

270
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, singerad och daterad 1937.
Slutpris50 SEK
Utrop1 000 SEK

282
Egil Lindgren. Olja på pannå, signerad.
Slutpris50 SEK
Utrop1 000 SEK

283
Ragnar Swahn. Olja på duk, signerad.
Slutpris200 SEK
Utrop1 500 SEK

287
Laura Wawerczak. "Maple Leafs", Sumi-E ink på rispapper, Japan.
Slutpris450 SEK
Utrop500 SEK

305
Lars Norrman. Färglitografi, signerad och numrerad.
Slutpris100 SEK
Utrop400 SEK

309
Oidentifierad konstnär. Olja på pannå, blomsterstilleben.
Slutpris300 SEK
Utrop500 SEK

329
Tavla, Romeo och Juliet.
Slutpris150 SEK
Utrop400 SEK

341
Einar Nerman. Litografi, signerad.
Slutpris250 SEK
Utrop500 SEK

344
Bertram Schmiterlöw. Etsning, signerad.
Slutpris50 SEK
Utrop500 SEK

380
Slutpris300 SEK
Utrop400 SEK

385
Textiltryck, Jobs.
Slutpris250 SEK
Utrop400 SEK

388
Urban Engström. Etsning, signerad.
Slutpris50 SEK
Utrop400 SEK